Staff List

Mr R Williams MA (Hons) PGCE Headmaster
Mr D Boorman BSc (Hons) PGCE Deputy Head (Pastoral); Maths; Boys’ Games
Mr J Pym MA Deputy Head (Teaching and Learning); Boys’ Games

 

UPPER SCHOOL

Mr T Aalders MSc QTS Head of Geography & Design Technology;
Year 7&8 Form Teacher
Mrs E Amos BSc (Hons) Girls’ Games
Mrs S Austen BSc (Hons) PGCE Head of Girls’ Games;
Lower School PE Co-ordinator
Miss A Barkes BA (Hons) PGCE Year 5 Form Tutor; English; Girls’ Games
Mr M Baumgart BA (Hons) QTS Director of Sport
Mrs C de Vere Green BEd (Hons) Head of Years 3 & 4 (Mat Cover); Year 3 Class Teacher
Miss S Dadu Maitrise Anglais PGCE Modern Foreign Languages
Mr N Harman BA (Hons) PGCE Head of Latin; Head of Drama; Boys’ Games
Mr D Johns BA (Hons) PGCE Year 5 Form Tutor; Head of PSHE; Humanities; Boys’ Games
Miss M Jones BA (Hons) PGCE TEFL Year 6 Form Tutor; Head of French and PSHE
Mrs C Kirkpatrick BA (Hons) PGCE TEFL Head of Art & Design; Head of Years 5 & 6; Exam Officer; Mathematics
Mr A Kirkpatrick BA (Hons) Head of History; English
Mrs L Locke MA BA Librarian; Reading Co-ordinator
Mr T Lovegrove BA (Hons) Trainee Teacher
Miss B Maginn BSc (Hons) MSc QTS Director of Studies; Head of Science; Head of Years 7 & 8; Year 7 & 8 Form Tutor; Prep School Baccalaureate (PSB) Leader
Mrs T McCallum BA (Hons) MSc QTS Learning Support Teaching Assistant; Years 5 & 6
Mrs C McCarthy BMus, MMUS PGCE Director of Music
Mr M McCue BEd (Hons) QTS Head of Digital Learning; Year 6 Form Tutor; Upper School General Subjects; Boys’ Games
Mrs H Pearson BSc (Hons) PGCE PG Maths Dip Head of Religious Studies
Miss E Pilchowski BA (Hons) QTS Year 5 Form Tutor; English; Upper School General Subjects; Girls’ Games
Mrs R Prescot BA (Hons) PGCE Upper School General Subjects
Miss R Tippett BSc (Hons) PGCE Year 7 & 8 Form Tutor; Mathematics; Girls’ Games
Mrs J Thomas BSc (Hons) PGCE PG Dip
(Dyslexia & Literacy) AMBDA
Head of Learning Support and Co-ordinator
Miss K Thompson BSc (Hons) PGCE Head of Mathematics; Year 6 Form Tutor; Science; Girls’ Games
Mr J Wood BSc (Hons) PGCE Physical Education; Boys’ Games
Mr T Wright BA (Hons) PGCE Head of English; Year 6 Form Tutorr

 

MIDDLE SCHOOL

Miss L Beck BSc (Hons) PGCE Year 4 Class Teacher
Mrs H Blake NVQ 3 Year 4 Teaching Assistant
Miss Lucy Clements BA (Hons) QTS Year 4 Class Teacher
Mrs L Cutting NVQ 3 Year 3 Teaching Assistant
Mrs C de Vere-Green Bed (Hons) Head of Years 3 & 4; Year 3 Class Teacher
Mrs L Humphreys NVQ 3 Year 4 Teaching Assistant
Miss B Jones BSc (Hons) PGCE Year 3 Class Teacher
Miss L Renaudon-Smith MSc BSc (Hons) PGCE Year 4 Class Teacher

 

LOWER SCHOOL

Miss N Walsh MSc (Hons) QTS Head of Lower School; Year 1 Class Teacher
Miss F Austin BSc (Hons) PGCE Year 2 Class Teacher
Mrs J Ashwanden BEd (Hons) Year 1 Class Teacher
Miss D Bredo NVQ 3 Teaching Assistant
Mrs G Cannon NVQ 3 Teaching Assistant
Mrs L Chapman BA (Hons) QTS Head of EYFS; Reception Class Teacher
Mrs M Fennymore NVQ 3 Forest School Leader; Teaching Assistant
Mrs C A Hodgson BA (Hons) QTS Reception Class Teacher
Mrs A Jones BA (Hons) NVQ 3 Nursery Leader
Mrs E Lawrence Teaching Assistant
Mrs S Martin BA (Hons) QTS Year 1 Class Teacher
Mrs L McCue BA (Hons) QTS Year 2 Class Teacher
Mrs S Morley BA (Hons) Teaching Assistant
Mrs B Poole NVQ 3 Teaching Assistant
Mrs J Payne  NNEB  NVQ 3 Nursery Assistant
Mrs M Roberts-Hunt HLTA NVQ 3 Teaching Assistant
Mrs M Shafighian Teaching Assistant
Mrs L Shuttleworth NNEB Assistant Nursery Leader
Miss E Slatter Teaching Assistant
Mrs B Wequelin NNEB Nursery Assistant
Mrs G Wilson Teaching Assistant

 

GAP YEAR STAFF

Mr O Cuttriss Graduate Gap Year Assistant
Miss A Jamison(Hons) Graduate Gap Year Assistant
Mr J Laszlo Graduate Gap Year Assistant

 

ADMINISTRATION

Mr A McNish BA Bursar; Clerk to the Board of Governors
Mrs S Allmond Administration and Compliance Officer
Mrs D Bulley PA to the Headmaster
Mr S Elgar Network Manager
Mrs S Farrell School Secretary and Marketing Officer
Mrs F Janes School Secretary
Mrs L Kirkhope BA (Hons) Assistant Bursar
Mrs V Schofield RN DipHE School Nurse
Mrs J Webster Registrar

 

DOMESTIC STAFF

Mr D Borkowski Caretaker
Mr C Flurry Gardener/Handyman
Mrs L Freeman-Heeks Chef Manager
Miss G Berry General Catering Assistant
Mrs B Brooks General Catering Assistant
Mrs C Civoli General Catering Assistant
Mr P Meadows Kitchen Porter
Mr P Mongaudon Sous Chef
Mrs J Windsor Sous Chef
Mrs D Matthews Domestic
Mrs L Peck Domestic